ПАСИВНО ТЮТЮНОПУШЕНЕ

         НЕПУШАЧИ, ТЮТЮНОПУШЕНЕТО Е ОПАСНО ЗА ВАС

         За непушачите тютюневият дим е бил винаги неприятен. Той има лоша миризма, дразни носа и очите. Едва в последните 20 години беше установено, че да вдишваш тютюневия дим от други хора може да бъде и много опасно.
         Тютюневият дим съдържа над 4 800 химични съединения (никотин, въглероден оксид, кадмий, арсен, хром, нитрозамини, бензпирени, амоняк, формалдехид, серен диоксид и други). За 69 от тях е доказано, че причиняват ракови заболявания. Причината, поради която тютюневият дим съдържа толкова много различни химически вещества е високата температура (800 – 950 градуса), която се развива в димящия край на цигарата при всмукване. Всеки човек, изложен на тютюнев дим, вдишва тези вещества.

Какво означава да си пасивен пушач (пасивно пушене)?

         Пасивният пушач е човек, който не пуши, но се намира в едно помещение с пушачи и вдишва тютюнев дим – комбинация от две струи:
         “главна димна струя” – това е димът, който се вдишва и после се издишва от пушача;
          “странична димна струя” – това е димът, който се отделя от горящия край на цигара, пура или лула и замърсява директно въздуха в затвореното помещение.
         Цигареният дим, проникващ в белия дроб на пушача чрез главната струя при всмукване, се пречиства частично, минавайки през неизгорялата част на цигарата и нейния филтър. Димът от страничната струя (от горящия край на цигарата) обаче, попада директно във въздуха. Страничната димна струя е по-опасна за здравето, защото съдържа: 2 пъти повече никотин и катрани, 5 пъти повече въглероден оксид, 73 пъти повече амоняк, 3 пъти повече бензпирен, повече кадмий. Около 85% от дима в затворените помещения е именно такъв.

Влияние на пасивното пушене върху децата

         В България 2/3 от децата са изложени на пасивно тютюнопушене. Децата на родители-пушачи, изложени на тютюнев дим в къщи боледуват около 3 пъти по-често от децата на непушещите родители.
         Въздействието на тютюневия дим върху децата може да доведе до:
                  • сълзене на очите, дразнене на носа и гърлото;
                  • главоболие, отпадналост, учестяване на пулса;
                  • по-чести простудни заболявания и кашлица;
                  • бронхити и пневмонии;
                  • възпаление на ухото;
                  • развитие на астма;
                  • отсъствия от училище поради болест;
                  • постъпване в болница;
                  • отслабване на паметта и по-нисък успех в училище;
                  • по-ниски спортни резултати.

         Но бедата не спира дотук. Доказано е, че излагането на тютюнев дим в къщи (пушенето от родителите и други членове на семейството) повишава риска от пропушване в училищна възраст. Децата в семейства на пушачи имат по-лесен достъп до цигари. Те също така “привикват” на миризмата и на дразнещото действие на тютюневия дим, които в други случаи биха ги отблъснали от цигарите поне за още няколко години. Естествено, децата се стремят да копират родителите си и по-големите си братя и сестри.
         Рискови за пропушване са следните фактори или комбинацията от тях:
                  • Незнание за вредата от цигарите или омаловажаване на риска за здравето
                  • Подражание на връстници или на ученици – лидери, които пушат
                  • Усещане за отчужденост в училище
                  • Употреба на алкохол
                  • Живеене само с един родител
                  • Наличие на най-добър приятел/ка, който пуши
                  • Вярвания, че пушенето представя човек, като вече израснал или, че успокоява нервите
                  • Намерение за прекратяване на образованието
                  • Принадлежност към женския пол и други.

Зависимост от цигарите

         Цигарите са едни от най-употребяваните легални психоактивни (наркотични) вещества. В повечето случаи употребата на никотин започва на 12-14 годишна възраст. Първата цигара обикновено предизвиква неприятни усещания – кашлица, гадене, световъртеж, но при продължаване на пушенето, толерансът (привикване на организма към даден наркотик) към тези ефекти се развива бързо и те изчезват.
         Децата и юношите, които са пропушили, обикновено мислят, че по-късно лесно ще се откажат. Те обаче не знаят или подценяват:
                  - рисковете за здравето от тютюнопушенето;
                  - вероятността за развитие на зависимост към никотина (физическа и психическа), която е причина за трудностите при отказване от тютюнопушене;
         Физическата зависимост е свързана с настъпване на промени в човешкия организъм след повтарящ се прием на наркотично вещество. За някои деца 4 седмици нередовно пушене или не повече от 5 цигари дневно са достатъчни за развитието на класическите симптоми на никотинова зависимост: “жажда” за цигари, подтиснато настроение, раздразнителност, тревожност, безсъние, затруднена концентрация. Пристрастяването към никотина се обяснява с кратковременно стимулиране на централната нервна система. При всяко “дърпане” на цигарата, към мозъка за 7 секунди се изпраща доза никотин, която кара пушачът да се чувства ведър и превъзбуден, като в същото време има и успокояващ ефект. Това чувство обаче трае само по време на самото пушене и няколко минути след това. Ефектът, който пушачът усеща, е кратковременен и затова той посяга към следващата цигара.
         Средно изпушването на една цигара се състои от 9-10 “дърпания”, така че пушачите на 1 кутия цигари дневно, получават около 200 дози никотин.
         Психическата зависимост се отнася до “неутолимото желание” за определено вещество – човек чувства, че не може да съществува без да продължи да употребява съответното вещество.
         Пушачът си създава навик да си купува цигари и да пуши:
                  - първата си цигара сутрин с кафето;
                  - когато си почива с чаша кафе, чай или алкохол;
                  - след ядене.
         Пушачите, често вярват, че цигарата ги релаксира и им помага да се справят със стреса и депресията, дава им по-голяма увереност и самочувствие. За други – убива времето, когато им е скучно или просто им дава възможност “да правят нещо с ръцете си”. Непушачите също се справят със стреса, даже по-добре, отколкото пушачите. Докато физическата зависимост намалява за няколко дни или седмици (месеци), психическата зависимост може да трае много по-дълго.

Кои са алтернативите на тютюнопушенето?

         Вместо да пушите можете да правите много други неща:
                  - Да слушате музика
                  - Да рисувате
                  - Да четете
                  - Да карате колело
                  - Да плувате
                  - Да танцувате
                  - Да играете
                  - Да говорите
                  - Да си почивате
                  - Да се разхождате
                  - Да спите
                  - Да си почистите стаята
                  - Още много други неща…

         Всеки човек разполага със собственото си здраве и има право да реши как да постъпи – да пропуши или не. За да вземете решение обаче трябва да разполагате с информация за тютюнопушенето и влиянието му върху организма. Знаейки това, вие поемате отговорността за здравето си. Не забравяйте, че непропушването показва сила и воля на характера, и развива умението да кажеш “НЕ”.

         Лесно е да пропушиш, но много по-трудно е да устоиш на “изкушението” да запалиш първата цигара!

 

Начало      Карта     Архиви: м.09/2015 м.11/2015 м.12/2015 м.02/2016 м.03/2016 м.04/2016 м.05/2016 м.06/2016 м.09/2016 м.10/2016 м.11/2016