Регионална здравна инспекция - Велико Търново има новоизградена интернет страница
https://rzi-vt.egov.bg/

 

A- A+

 

2016




         През месец декември 2016 г. от дирекция „Обществено здраве” (отдел „Държавен здравен контрол”) са извършени 116 проверки в обекти с обществено предназначение и 32 проверки във връзка със стоки и дейности със значение за здравето. Издадени са 42 предписания.
         Във връзка с извършване на планираната през 2016 г. тематична проверка за спазване на забраната и ограниченията съгласно т. 27 на приложение ХVІІ на Регламент (ЕО) № 1907/2006 на Европейския парламент и Съвета от 18 декември 2006 година относно регистрацията, оценката, разрешаването и ограничаването на химикали (REACH) за употреба на никел и неговите съединения в изделия или аксесоари, които се поставят в продупчени части на човешкото тяло и в изделия, предназначени да влязат в директен и продължителен контакт с кожата, резултатите от изследваните в ЛАБОРАТОРЕН ИЗПИТВАТЕЛЕН КОМПЛЕКС при РЗИ - Велико Търново показват, че във взети двете проби, произведени в Китай - една от изделие, което се поставя в продупчени части на човешкото тяло и една от изделие, предназначено да влезе в директен и продължителен контакт с кожата, нивата на отделяне на никел от частите на изделията, не надвишава посочените стойности, съгласно т. 27 от приложение ХVІІ на Регламент (ЕО) № 1907/2006 (REACH).
         Справка за качествата на питейната вода, ползвана от населението на Великотърновска област за периода 01.12. – 31.12.2016 г.:
         1. Населени места с режимно водоподаване – 1:
         - община Елена: с. Майско.
         2. Брой населени места, в които са извършени изследвания за съответния период – 2.
         3. Брой изследвани проби питейна вода при консуматорите от централно водоснабдени населени места и обектите с ведомствени водоизточници по показатели, включени в постоянния мониторинг – 3.
         4. От тях не отговарят на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели – 0 бр.
         5. Брой изследвани проби питейна вода при консуматорите от централно водоснабдени населени места и обектите с ведомствени водоизточници по показателите, включени в периодичния мониторинг – 0.
         6. От тях не отговарят на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели – 0 бр.
         7. Брой изследвани проби питейна вода при консуматорите от обществени местни водоизточници – 0.
         8. От тях не отговарят на санитарно-технически норми и правила за строителство и експлоатация на съоръженията при водоснабдяване на населените места и промишлеността с питейна вода – 0 бр.
         9. Брой изследвани проби вода от минерални водоизточници по микробиологични показатели – 0.
         10. От тях не отговарят на изискванията на Наредба №14 на МЗ за курортните ресурси, курортните местности и курортите – 0 бр.
         11. Брой на регистрираните случаи на чревни инфекциозни заболявания за същия период – 74 случая:
- ЕНТЕРОКОЛИТИ – 48 случая (гр. В. Търново – 6, гр. Килифарево – 1, с. Ресен – 1, гр. Г. Оряховица – 17, гр. Д. Оряховица – 4, с. Върбица – 1, с. Правда – 1, с. Първомайци – 1, с. Поликраище – 2, гр. Лясковец – 5, гр. Павликени – 1, гр. Б. черква – 1, с. Димча – 1, с. Раданово – 1, с. Козловец – 2, гр. Стражица – 1, гр. Сухиндол – 2);
         - РОТАВИРУСЕН ГАСТРОЕНТЕРИТ – 1 случай (гр. Г. Оряховица – 1);
         - ВИРУСНИ МЕНИНГИТИ – 1 случай (гр. Г. Оряховица – 1);
         - САЛМОНЕЛОЗА – 2 случая (гр. В. Търново – 1, с. Ресен – 1);
         - ШИГЕЛОЗА – 1 случай (гр. Бяла черква – 1);
         - ВИРУСЕН ХЕПАТИТ ТИП А – 19 случая (с. Раданово – 18, гр. В. Търново – 1);
         - КОЛИЕНТЕРИТ – 1 случай (гр. В. Търново – 1);
         - ОСТРА ВЯЛА ПАРАЛИЗА (ОВП) – 1 случай (с. Алеково – 1).
         12. Няма доказана причинна връзка между инфекциозните заболявания и качествата на питейната вода.
         13. Предприети мерки за административна принуда във връзка с констатирани нарушения във водоснабдяването:
         а) съставени актове – няма;
         б) издадени предписания – няма;
         в) заповеди – няма.

         През месец ноември 2016 г. от дирекция „Обществено здраве” (отдел „Държавен здравен контрол”) са извършени 352 проверки в обекти с обществено предназначение и 52 проверки във връзка със стоки и дейности със значение за здравето. Издадени са 42 предписания.
         Справка за качествата на питейната вода, ползвана от населението на Великотърновска област за периода 01.11. – 30.11.2016 г.:
         1. Населени места с режимно водоподаване – 2:
         - община Елена: с. Майско и с. Усои.
         2. Брой населени места, в които са извършени изследвания за съответния период – 9.
         3. Брой изследвани проби питейна вода при консуматорите от централно водоснабдени населени места и обектите с ведомствени водоизточници по показатели, включени в постоянния мониторинг – 6.
         4. От тях не отговарят на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели – 1бр.:
         - с. Козловец – 1 проба по показател нитрати (69,4 mg/l).
         5. Брой изследвани проби питейна вода при консуматорите от централно водоснабдени населени места и обектите с ведомствени водоизточници по показателите, включени в периодичния мониторинг – 1.
         6. От тях не отговарят на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели – 0 бр.
         7. Брой изследвани проби питейна вода при консуматорите от обществени местни водоизточници – 1.
         8. От тях не отговарят на санитарно-технически норми и правила за строителство и експлоатация на съоръженията при водоснабдяване на населените места и промишлеността с питейна вода – 1 бр. :
         - с. Габровци – местен водоизточник – 1 проба по показател коли титър (в 10 ml Citrobacter diversus).
         9. Брой изследвани проби вода от минерални водоизточници по микробиологични показатели – 2.
         10. От тях не отговарят на изискванията на Наредба №14 на МЗ за курортните ресурси, курортните местности и курортите – 1 бр.
         - минерален водоизточник каптиран естествен извор (КЕИ) – 1 проба по показатели мезофилни аеробни микроорганизми при 22°С (40 КОЕ/сm3), колиформи (41/50) и ентерококи (4/50).
         11. Брой на регистрираните случаи на чревни инфекциозни заболявания за същия период – 48 случая:
         - ЕНТЕРОКОЛИТИ – 39 случая (гр. В. Търново – 14, гр. Дебелец – 1, с. Шемшево – 1, гр. Г. Оряховица – 12, гр. Елена – 1, с. Беброво – 1, гр. Лясковец – 6, гр. Павликени – 1, с. Дъскот – 1, с. Петко Каравелово – 1);
         - РОТАВИРУСЕН ГАСТРОЕНТЕРИТ – 2 случая (гр. Павликени – 1, с. Бяла река – 1);
         - ВИРУСНИ МЕНИНГИТИ – 2 случая (гр. В. Търново – 1, гр. Г. Оряховица – 1);
         - САЛМОНЕЛОЗА – 2 случая (гр. В. Търново – 1, гр. Свищов – 1);
         - ШИГЕЛОЗА – 1 случай (с. Майско – 1);
         - ВИРУСЕН ХЕПАТИТ ТИП А – 2 случая (с. Раданово – 2).
         12. Няма доказана причинна връзка между инфекциозните заболявания и качествата на питейната вода.
         13. Предприети мерки за административна принуда във връзка с констатирани нарушения във водоснабдяването:
         а) съставени актове – няма;
         б) издадени предписания – 1 бр. до управителя на ВиК „Йовковци” ООД за обхващане с пълния обем показатели от периодичния мониторинг, заложен в Приложение №4 от Съвместната мониторингова програма за 2016 г., на всички планирани за мониторинг зони на водоснабдяване до края на календарната година;
         в) заповеди – няма.
         Във връзка с ангажиментите на Община Велико Търново, посочени в Решение 78/28.02.2011 г. на МОСВ за предоставяне безвъзмездно за управление и ползване на находище на минерална вода – изключителна държавна собственост в село Вонеща вода и произтичащите от това задължения на стопанин, посочени в чл. 85, ал. 3 и чл. 83, ал. 2 на Наредба №1 за проучване, ползване и опазване на подземните води (ДВ бр. 87/2007 г.), e изготвено уведомително писмо до кмета на Община Велико Търново за установените лоши микробиологични резултати и необходимостта от извършване на проучване относно причините, довели до възникване на отклонението в качеството на минералната вода, предприемане на мерки за отстраняване на причините за несъответствието и преразглеждане на местата и целите на ползване на минералната вода от находище „Вонеща вода”, с оглед недопускане опасност за живота и здравето на населението в резултат от нейното ползване.

         През месец октомври 2016 г. от дирекция „Обществено здраве” (отдел „Държавен здравен контрол”) са извършени 688 проверки в обекти с обществено предназначение и 81 проверки във връзка със стоки и дейности със значение за здравето. Издадени са 42 предписания и 1 заповед за спиране на експлоатацията на обект.
         Служители на РЗИ – Велико Търново извършиха общо 40 проверки във всички общини на област Велико Търново, с цел да се установи спазват ли се изискванията на чл. 31 ал. 1 от Закона за здравето при организиране управлението на битовите и строителните отпадъци от страна на съответните общини.
         Проверките са организирани по реда и начина за извършване на тематична проверка, като за целта е изготвен план-график и е съставен въпросник на тематичната проверка, относно спазване на разпоредбите на Закона за здравето.
От предоставената в РЗИ-В.Търново информация от кметовете на всички общини на област В.Търново и по данни от извършената проверка се установи, че всички фирми, с които са сключени договори за организация на дейностите по сметосъбиране и сметоизвозване спазват заложените в съответните документи срокове.
         През месец октомври 2016 г. са извършени общо 13 проверки от служители на инспекцията съвместно с представители на ОД на МВР – Велико Търново и РУ на МВР – Горна Оряховица на обекти с режим на експлоатация, които не съвпадат с редовното работно време на инспекцията в град Велико Търново, град Лясковец и град Горна Оряховица в съответствие с указанията на Окръжна прокуратура – Велико Търново, дадени в изх. писмо №2350/14.10.2016 г., при които не се констатирани нарушения.
         Справка за качествата на питейната вода, ползвана от населението на Великотърновска област за периода 01.10. – 31.10.2016 г.:
         1. Населени места с режимно водоподаване – 4:
         - община Елена: с. Майско, с. Усои и с. Попска;
         - община Павликени: с. Карайсен.
         2. Брой населени места, в които са извършени изследвания за съответния период – 23.
         3. Брой изследвани проби питейна вода при консуматорите от централно водоснабдени населени места и обектите с ведомствени водоизточници по показатели, включени в постоянния мониторинг – 15.
         4. От тях не отговарят на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели – 4:
         - с. Козловец – 1 проба по показатели колиформи (55 КОЕ/ml) и нитрати (65,88 mg/l);
         - с. Г. Д. Тръмбеш – 1 проба по показател нитрати (57,92 mg/l);
         - с. Сломер – 1 проба по показател нитрати (59,06 mg/l);
         - „Домат” АД, с. Джулюница – 1 проба по показател нитрати (52,22 mg/l);
         5. Брой изследвани проби питейна вода при консуматорите от централно водоснабдени населени места и обектите с ведомствени водоизточници по показателите, включени в периодичния мониторинг – 7.
         6. От тях не отговарят на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели – 3 бр.
         - с. Ресен – 1 проба по показатели микробно число при 220С (368 КОЕ/ml) и магнезий (86,84 mg/l);
         - гр. Бяла черква – 1 проба по показател калций (159 mg/l);
         - гр. Сухиндол – 1 проба по показател нитрати (83,61 mg/l).
         7. Брой изследвани проби питейна вода при консуматорите от обществени местни водоизточници – 0.
         8. От тях не отговарят на санитарно-технически норми и правила за строителство и експлоатация на съоръженията при водоснабдяване на населените места и промишлеността с питейна вода – 0 бр.
         9. Брой изследвани проби вода от минерални водоизточници по микробиологични показатели – 1.
         10. От тях не отговарят на изискванията на Наредба №14 на МЗ за курортните ресурси, курортните местности и курортите – 0 бр.
         11. Брой на регистрираните случаи на чревни инфекциозни заболявания за същия период – 47 случая:
         - ЕНТЕРОКОЛИТИ – 38 случая (гр. В. Търново – 10, гр. Килифарево – 1, с. Беляковец – 1, с. Водолей – 1, гр. Г. Оряховица – 7, гр. Д. Оряховица – 3, с. Върбица – 1, с. Правда – 1, с. Майско – 1, гр. Лясковец – 3, гр. Павликени – 2, с. Недан – 1, с. Раданово – 1, с. П. Сеновец – 1, гр. Стражица – 1, с. Камен – 1, с. Виноград – 1, с. Царски извор – 1);
         - РОТАВИРУСЕН ГАСТРОЕНТЕРИТ – 1 случай (гр. В. Търново – 1);
         - ВИРУСНИ МЕНИНГИТИ – 1 случай (гр. В. Търново – 1);
         - САЛМОНЕЛОЗА – 7 случая (гр. Стражица – 6, с. Асеново – 1).
         12. Няма доказана причинна връзка между инфекциозните заболявания и качествата на питейната вода.
         13. Предприети мерки за административна принуда във връзка с констатирани нарушения във водоснабдяването:
         а) съставени актове – няма;
         б) издадени предписания – 33 броя, от които: 31 бр. до изпълнителния директор на „ВиК - Свищов” ЕАД, както следва: 1 бр. за организиране на непрекъснато обеззаразяване на водата за питейно-битови нужди във водоснабдителната система на село Козловец, община Свищов, експлоатирана от „ВиК - Свищов” ЕАД и 30 бр. за извършване на ремонтни дейности на водоснабдителните съоръжения в селата Б. Сливово, Козловец, Г. Студена, Алеково, Александрово, Овча могила, Ореш, Совата, Х. Димитрово, Червена, Драгомирово, Морава и Деляновци; 1 бр. до управителя на ВиК „Йовковци” ООД за организиране на непрекъснато обеззаразяване на водата за питейно-битови нужди във водоснабдителната система на село Ресен, община Велико Търново, експлоатирана от ВиК „Йовковци” ООД и 1 бр. до кметския наместник на село Габровци, община Велико Търново за извършване на почистване и дезинфекция на каптажа на местен водоизточник – чешма на центъра в село Габровци и предприемане на мерки за осигуряване на ефективно обеззаразяване на водата;
         в) заповеди – няма.

         През месец септември 2016 г. от дирекция „Обществено здраве” (отдел „Държавен здравен контрол”) са извършени 440 проверки в обекти с обществено предназначение и 80 проверки във връзка със стоки и дейности със значение за здравето. Издадени са 4 предписания и 1 заповед за спиране на експлоатацията на обекти.
         Съгласно дадените от Министерството на здравеопазването указания за планиране на дейността на РЗИ – Велико Търново за 2016 г. в периода 01.04.2016 г. – 30.09.2016 г. е извършена тематична проверка за спазване на изискванията на Регламент № 98/2013 г. на Европейския Парламент и на Съвета от 15.01.2013 г. относно предлагането на пазара и използването на прекурсори на взривни вещества.
         Обекти на проверката бяха лицата, които пускат на пазара химични вещества и смеси, в т.ч и биоциди, складове за търговия на едро, обекти за търговия на дребно и др.
         Извършени общо 51 проверки, от които 9 – на лица, които пускат на пазара химични вещества и смеси, в т.ч. и биоциди; 5 – в складове за търговия на едро и 37 – в обекти за търговия на дребно.
         Справка за качествата на питейната вода, ползвана от населението на Великотърновска област за периода 01.09. – 30.09.2016 г.:
         1. Населени места с режимно водоподаване -4:
         - община Елена: с. Майско, с. Усои и с. Попска;
         - община Павликени: с. Карайсен.
         2. Брой населени места, в които са извършени изследвания за съответния период – 27.
         3. Брой изследвани проби питейна вода при консуматорите от централно водоснабдени населени места и обектите с ведомствени водоизточници по показатели, включени в постоянния мониторинг – 22.
         4. От тях не отговарят на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели – 9:
         - с. Морава – 1 проба по показател колиформи (58 КОЕ/ml);
         - с. Деляновци – 1 проба по показател нитрати (54,04 mg/l);
         - с. Виноград – 1 проба по показател нитрати (79,46 mg/l);
         - с. Г. Сеновец – 1 проба по показател нитрати (60,48 mg/l);
         - с. Камен – 1 проба по показател нитрати (57,82 mg/l);
         - с. Лозен – 1 проба по показател нитрати (57,16 mg/l);
         - с. Н. Върбовка – 1 проба по показател нитрати (54,97 mg/l);
         - с. Николаево – 1 проба по показател манган (99 µg/l);
         - с. Б. Сливово – 1 проба по показател желязо (225 µg/l).
         5. Брой изследвани проби питейна вода при консуматорите от централно водоснабдени населени места и обектите с ведомствени водоизточници по показателите, включени в периодичния мониторинг – 3.
         6. От тях не отговарят на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели – 1 бр.
         - с. Червена – 1 проба по показател нитрати (67,7 mg/l).
         7. Брой изследвани проби питейна вода при консуматорите от обществени местни водоизточници – 1.
         8. От тях не отговарят на санитарно-технически норми и правила за строителство и експлоатация на съоръженията при водоснабдяване на населените места и промишлеността с питейна вода – 1 бр.:
         - с. Габровци – местен водоизточник – 1 проба по показател коли титър (в 10 ml Citrobacter diversus).
         9. Брой изследвани проби вода от минерални водоизточници по микробиологични показатели – 3.
         10. От тях не отговарят на изискванията на Наредба №14 на МЗ за курортните ресурси, курортните местности и курортите – 0 бр.
         11. Предприети мерки за административна принуда във връзка с констатирани нарушения във водоснабдяването:
         а) съставени актове – няма;
         б) издадени предписания – 3 броя, от които: 1 бр. до изпълнителния директор на „ВиК - Свищов” ЕАД за организиране на непрекъснато обеззаразяване на водата за питейно-битови нужди във водоснабдителната система на село Морава, община Свищов, експлоатирана от „ВиК - Свищов” ЕАД и 1 бр. до кмета на Община Елена за организиране на непрекъснато обеззаразяване на водата за питейно-битови нужди във водоснабдителната система на кв. Чукани, експлоатирана от община Елена, с оглед осигуряване на качества, отговарящи по микробиологичните, химичните и индикаторните показатели на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели; 1 бр. до управителя на „СБРФРМ – Димина” ЕООД, село Вонеща вода за извършване на промивка и дезинфекция на водопреносната мрежа, захранваща с минерална вода СБРФРМ „Димина“ в село Вонеща вода, община Велико Търново.
в) заповеди – няма.

         През месец август 2016 г. от дирекция „Обществено здраве” (отдел „Държавен здравен контрол”) са извършени 360 проверки в обекти с обществено предназначение и 88 проверки във връзка със стоки и дейности със значение за здравето. Издадени са 7 предписания и 14 заповеди за спиране на експлоатацията на обекти.
         Справка за качествата на питейната вода, ползвана от населението на Великотърновска област за периода 01.08. – 31.08.2016 г.
         1. Населени места с режимно водоподаване – 3:
         - община Елена: с. Майско, с. Усои и с. Попска.
         2. Брой населени места, в които са извършени изследвания за съответния период – 18.
         3. Брой изследвани проби питейна вода при консуматорите от централно водоснабдени населени места и обектите с ведомствени водоизточници по показатели, включени в постоянния мониторинг – 16.
         4. От тях не отговарят на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели – 3:
         - с. Патреш – 1 проба по показател нитрати (52,22 mg/l);
         - с. Долна Липница – 1 проба по показател нитрати (50,34 mg/l);
         - „Консорциум Агробизнес” АД, с. Поликраище – 1 проба по показател нитрати (64,14 mg/l);
         5. Брой изследвани проби питейна вода при консуматорите от централно водоснабдени населени места и обектите с ведомствени водоизточници по показателите, включени в периодичния мониторинг – 1.
         6. От тях не отговарят на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели – 0 бр.
         7. Брой изследвани проби питейна вода при консуматорите от обществени местни водоизточници – 1.
         8. От тях не отговарят на санитарно-технически норми и правила за строителство и експлоатация на съоръженията при водоснабдяване на населените места и промишлеността с питейна вода – 1 бр.:
         - с. Писарево – местен водоизточник „Селската чешма” – 1 проба по показатели нитрати (45,48 mg/l).
         9. Брой изследвани проби вода от минерални водоизточници по микробиологични показатели – 0.
         10. От тях не отговарят на изискванията на Наредба №14 на МЗ за курортните ресурси, курортните местности и курортите – 0 бр.
         11. Предприети мерки за административна принуда във връзка с констатирани нарушения във водоснабдяването:
         а) съставени актове – няма;
         б) издадени предписания – 1 брой до управителя на „ВиК Йовковци” ООД за организиране на непрекъснато обеззаразяване на водата за питейно-битови нужди във водоснабдителната система на село Паскалевец, община Павликени, експлоатирана от „ВиК Йовковци” ООД, с оглед осигуряване на качества, отговарящи по микробиологични показатели на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели;
         в) заповеди – няма.
         През месец август е извършен контрол на качеството на водата в 31 открити и 8 закрити басейна, експлоатирани на контролираната от РЗИ – Велико Търново територия.
         При установено несъответствие на качеството на водата с Инструкция 34 за хигиената на спортните обекти са издадени са 4 Заповеди за временно спиране експлоатацията на 4 басейна – 2 открити и 2 закрити. След извършване на допълнителна обработка на водата в басейните и привеждане на нейните качества в съответствие изискванията, осигуряващи епидемиологичната й безопасност, заповедите за временно спиране експлоатацията на басейните са отменени и същите са предоставени за ползване от населението.

         През месец юли 2016 г. от дирекция „Обществено здраве” (отдел „Държавен здравен контрол”) са извършени 400 проверки в обекти с обществено предназначение и 284 проверки във връзка със стоки и дейности със значение за здравето. Издадени са 11 предписания и 4 заповеди за спиране на експлоатацията на обекти.
         Във връзка с указание на МЗ, относно осъществяване на мониторинг за наличие на никел в изделия или аксесоари през месец юли 2016 г. са взети общо 2 (две) двойни проби - по една проба от артикул, който се поставя в продупчени части на човешкото тяло и една от аксесоар, предназначен да влязе в директен и продължителен контакт с кожата. Пробите, с произход Китай, са внесени за изпитване в ЛАБОРАТОРЕН ИЗПИТВАТЕЛЕН КОМПЛЕКС при РЗИ – Велико Търново.
         Целта на пробовземането е спазване на забраната и ограниченията, съгласно т. 27 на приложение ХVІІ на Регламент (ЕО) № 1907/2006 за употреба на никел и неговите съединения в изделия или аксесоари, които се поставят в продупчени части на човешкото тяло и в изделия, предназначени да влязат в директен и продължителен контакт с кожата.
         Справка за качествата на питейната вода, ползвана от населението на Великотърновска област за периода 01.07. – 31.07.2016 г.:
         1. Населени места с режимно водоподаване
         Считано от 18.07.2016 г. и към 31.07.2016 г. с режимно водоподаване са две населени места - с. Попска и с. Усои, община Елена. Водоподаване към потребителите на тези населени места се осъществява само в дните вторник и петък в часовете, както следва: за с. Попска от 11 до 15 часа и за с. Усои – от 14 до 16 часа. В останалото време водоснабдителното предприятие „ВиК Йовковци“ ООД осигурява вода за населението чрез водоноски.
         2. Брой населени места, в които са извършени изследвания за съответния период – 24.
         3. Брой изследвани проби питейна вода при консуматорите от централно водоснабдени населени места и обектите с ведомствени водоизточници по показатели, включени в постоянния мониторинг – 20 бр., разпределени както следва:
         - от централни водоизточници – 20 проби;
         - от ведомствени водоизточници – 5 проби.
         4. От изследваните по т. 3 проби 6 бр. не отговарят на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели, а именно: 5 проби от централни водоизточници и 1 проба от ведомствен водоизточник. Несъответствията са както следва:
         с. Емен – по микробиологични показатели (колиформи -21КОЕ/ml)
         с. Стефан Стамболово – проба по показател нитрати (60,48 mg/l);
         с. Иванча – проба по показател нитрати (68,08 mg/l);
         с. Обединение – проба по показател нитрати (54,6 mg/l);
         с. Полски Сеновец – проба по показател нитрати (57,44 mg/l);
         с. Българско Сливово – проба по микробиологични показатели (колиформи – 8КОЕ/ml) и по показател нитрати (107,4 mg/l) – ведомствен водоизточник „Биляна” ООД.
         5. Брой изследвани проби питейна вода при консуматорите от централно водоснабдени населени места и обектите с ведомствени водоизточници по показателите, включени в периодичния мониторинг – 1.
         През месец юли е извършен контрол на качеството на водата в 18 открити и 5 закрити басейна, експлоатирани на контролираната от РЗИ – Велико Търново територия.
         Установено е недопустимо съдържание на амониев йон и нитрити във водата на 1 закрит басейн, за което е издадена заповед за временно спиране експлоатацията на обекта.

         През месец юни 2016 г. от дирекция „Обществено здраве” (отдел „Държавен здравен контрол”) са извършени: 503 проверки в обекти с обществено предназначение, 67 проверки във връзка със стоки и дейности със значение за здравето. Издадени са 41 предписания и 2 заповеди за спиране на експлоатацията на обекти.
         През месец юни са изследвани води от 24 населени места в областта. Отклонения са установени по показателя нитрати в с. Царски извор (51,36 mg/l) и „Хайпро България” ООД, гр. Павликени (74,54 mg/l).
         Към 30.06.2016 г. в област Велико Търново няма населени места с режимно водоподаване.
         През отчетния период, от 01.03.2016 до 31.05.2016 г., е извършена тематична проверка, по разпореждане на МЗ, за спазване изискванията на Регламент (ЕО) № 1223/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 30 ноември 2009 г. относно козметичните продукти (ОВ, L 342, 22.11.2009 г.) и Закона за здравето, по отношение на пуснатите на пазара козметични продукти за гримиране. Обект на проверката бяха предлаганите на територията на област Велико Търново, козметичните продукти за гримиране, пуснати на пазара от трети страни, както и произведени на територията на Република България.
         Тематичната проверка имаше за цел установи съответствието на пуснатите на пазара козметични продукти за гримиране с изискванията и разпоредбите на действащото европейско и национално законодателство – разпоредбите на Регламент (ЕО) № 1223/2009 на Европейския парламент и на Съвета от 30 ноември 2009 г. относно козметичните продукти (ОВ, L 342, 22.11.2009 г.) и Закона за здравето.
         С проверката са обхванати общо 82 обекта – складове за търговия на едро с козметични продукти, специализирани магазини и щандове, предлагащи горецитираните козметични продукти за гримиране и са проверени 156 козметични продукти. В магазин за промишлени стоки на територията на областта са констатирани несъответствия с нормативните изисквания по отношение на етикетирането на „Боя за лице „Обичам България” 3 цвята с четка”, за което е издадено предписание за спиране реализацията на козметичния продукт и връщане на фирмата доставчик за отстраняване на несъответствията. За установеното нарушение са информирани Столична РЗИ – София, на чиято територия се намира фирмата-вносител и Министерството на здравеопазването.
         По повод на тематичната проверка и в изпълнение на плана за пробонабиране на козметични продукти през второто тримесечие на 2016 г. са взети общо 2 броя козметични продукти за гримиране за изследване по микробиологични показатели, които отговарят на изискванията.
         Във връзка с настъпването на летния сезон, от РЗИ - Велико Търново е връчено предписание на 44 фирми, които експлоатират открити плувни басейни на територията на областта, включващи както мерки, свързани с осигуряването на хигиенен и противоепидемичен режим в обектите, така и с контрола върху качествата на водата в басейните.
         През месец юни са проверени всички открити плувни басейни, заявили готовност за експлоатация, относно изпълнение на предписаните мероприятия и са взети проби от водата за микробиологичен и химичен анализи. Освен това, обектите, намиращи се на територията на община Велико Търново, бяха проверени и от комисия, включваща представители на общината, РПУ, БЧК и РЗИ.
         Резултатите от извършените 48 проверки и изследванията на 36 проби води от басейните по микробиологичен и химичен анализи показват, че от 44 регистрирани открити плувни басейни през сезона ще работят 43.
         Към 04.07.2016 г. на територията на област Велико Търново функционират 36 открити плувни басейни, а за 8 обекта (басейни) продължава подготовката за сезона.

         През месец май 2016 г. от дирекция „Обществено здраве” (отдел „Държавен здравен контрол”) са извършени: 593 проверки в обекти с обществено предназначение; 145 проверки във връзка със стоки и дейности със значение за здравето; издадени са 45 предписания, 7 заповеди и 2 акта.
         Във връзка с писмо на МЗ е организирана и извършена тематична проверка по спазване на Наредба №27 за здравните изисквания към дрехите втора употреба (обн. ДВ бр. 70/2005 г.), с която са обхванати общо 53 обекта на територията на областта (5 склада за дрехи втора употреба и 48 магазина). За неспазване на изискванията на наредбата са съставени 2 акта на нарушителите.
         Справка за качествата на питейната вода, ползвана от населението на Великотърновска област за периода 01.05. – 31.05.2016 г.:
         1. Брой населени места, в които са извършени изследвания за съответния период – 40.
         2. Брой изследвани проби питейна вода при консуматорите от централно водоснабдени населени места и обектите с ведомствени водоизточници по показатели, включени в постоянния мониторинг – 36.
         3. От тях не отговарят на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели – 1:
         - с. Владислав – 1 проба по показател нитрати (75,86 mg/l).
         4. Брой изследвани проби питейна вода при консуматорите от централно водоснабдени населени места и обектите с ведомствени водоизточници по показателите, включени в периодичния мониторинг – 4.
         5. От тях не отговарят на Наредба №9 за качеството на водата, предназначена за питейно-битови цели – 1 бр.:
         - с. Димча – 1 проба по показател нитрати (52,14 mg/l).
         6. Брой изследвани проби питейна вода при консуматорите от обществени местни водоизточници – 6.
         7. От тях не отговарят на санитарно-технически норми и правила за строителство и експлоатация на съоръженията при водоснабдяване на населените места и промишлеността с питейна вода – 4 бр.:
         - с. Драганово – местен водоизточник на крайпътна отбивка – 1 проба по показатели нитрати (45,99 mg/l) и коли титър (10 ml, Цитробактер);
         - с. Писарево – местен водоизточник „Селската чешма”– 1 проба по показател нитрати (49,18 mg/l) и коли титър (10 ml, Цитробактер);
         - гр. Г. Оряховица – местен водоизточник „Хаджииванчевата чешма”– 1 проба по показател коли титър (Ешерихия коли);
         - гр. Г. Оряховица – местен водоизточник „Трапа”– 1 проба по показател коли титър (10 ml, Ешерихия коли).
         Към 31.05.2016 г. няма населени места в областта с режимно водоподаване.

         През месец април 2016 г. от дирекция „Обществено здраве” (отдел „Държавен здравен контрол”) са извършени: 416 проверки в обекти с обществено предназначение; 54 проверки във връзка със стоки и дейности със значение за здравето; издадени са 15 предписания и 2 заповеди за спиране от експлоатация на обекти.
         Във връзка с писмо на Окръжна прокуратура – Велико Търново, с вх. №РД-14-234/05.02.2016 г., относно извършване на съвместни проверки от представители на ОД на МВР и РЗИ – Велико Търново по спазване забраните: чл. 5б, ал. 3 от Закона за закрила на детето (ЗЗД) относно предлагането и продажбата на алкохолни напитки и тютюневи изделия на деца; чл. 8, ал. 3 и ал. 4 от ЗЗД (осигуряване на придружено пребиваване на обществени места в законоопределения времеви диапазон) и чл. 54, ал. 1 от Закона за здравето за забрана продажбата на алкохолни напитки на лица под 18 години, през периода 04.03. - 25.03.2016 г. служители на РЗИ – Велико Търново, съвместно с представители на Районните управления на МВР извършиха 3 нощни проверки в общо 15 обекта, в часовия интервал от 23³º ч. до 04³º ч., съвпадащ с работното време на дискотеки и нощни клубове, и 1 дневна проверка, с която са обхванати 5 обекта.
         В рамките на тематичната проверка са извършени и проверки по спазването на забраната за тютюнопушене в закритите обществени места, съгласно изискванията на чл. 56 от Закона за здравето.
         При извършените проверки в обектите не са констатирани нарушения по спазване забраните на горепосочените нормативни документи. В един от проверените обекти в град Велико Търново е констатирано нарушение на забраната за тютюнопушене в закрити обществени места, съгласно чл. 56, ал. 1 от Закона за здравето, за което е издадено предписание на РЗИ – В. Търново до управителя на обекта.
         Приключи втората фаза на Националното проучване на концентрацията на радон в жилищни сгради в област Велико Търново. Събраните детектори са изпратени за обработка на резултатите в Националния център по радиобиология и радиационна защита (НЦРРЗ), гр. София.
         През месец април са изследвани води от 29 населени места в областта. Отклонения са установени по показателя нитрати в с. Козловец (77.86 mg/l) и с. Ореш (54.98 mg/l). Към 30.04.2016 г. няма населени места в областта с режимно водоподаване.

         През месец март 2016 г. от дирекция „Обществено здраве” (отдел „Държавен здравен контрол”) са извършени 464 проверки в обекти с обществено предназначение, 92 проверки във връзка със стоки и дейности със значение за здравето и са издадени 44 предписания.
         В периода 15.02.2016 г. – 31.03.2016 г. от служители на отдела е извършена тематична проверка (съгласно дадените от Министерството на здравеопазването указания) на пуснатите на пазара биоциди с цел доказване на съответствието с изискванията на чл. 95, ал. 2 на Регламент (ЕС) № 528/2012 на Европейския парламент и на Съвета от 22 май 2012 година относно предоставянето на пазара и употребата на биоциди. Обекти на проверката бяха лицата, които пускат на пазара биоциди, складове за търговия на едро, обекти за търговия на дребно и други на територията на Великотърновска област. Извършени са общо 4 проверки на всички регистрирани на територията на област Велико Търново фирми, които представиха документи, доказващи съответствие с разпоредбата - декларации, удостоверяващи, че доставчикът на активните вещества е включен в списъка на Европейската агенция по химикали по чл. 95, пар. 1 на Регламент (ЕС) №528/2012 за продуктовите типове, към които спада биоцида, както и писма за достъп по смисъла на чл. 3 (1), буква „у” от Реламент (ЕС) №528/2012, договори, фактури и други. Резултатите от проверката, както и копия от всички предоставени документи за доказване на съответствието с чл. 95, пар. 2 от Регламент (ЕС) №528/2012 са изпратени в Министерството на здравеопазването (МЗ).
         Във връзка с писмо на МЗ с Вх. №13-157/01.03.2016 г. на РЗИ – Велико Търново относно получена нотификация № А12/0215/16 – Fitness Glove Ръкавици за фитнес (Gum Gear For Women), марка Better Bodies, номер на модела – 130323-991, бар код 5327, нотифицираща страна – Швеция, страна на произход – Пакистан, производител – Quality Seal Products, Pakistan, износител и вносител – Swedish Fitness Trading AB, Sweden, дистрибутор – неизвестен, по системата за бърз обмен на информация (GRAS-RAPEX) на Европейската комисия, за периода 2 - 14 март 2016 г. служители на отдел „Държавен здравен контрол” извършиха общо 18 проверки на фитнес зали и спортен магазин на територията на Великотърновска област (гр. Велико Търново, гр. Свищов и гр. Павликени). В проверените обекти не е установено наличие на търсената опасна стока.
         През месец март са изследвани води от 8 населени места, като отклонение е установено по показателя нитрати в с. Каранци (92,58 mg/l).
         Към 31.03.2016 г. в областта няма населени места с режимно водоподаване.

         През месец февруари 2016 г. от дирекция „Обществено здраве” (отдел „Държавен здравен контрол”) са извършени 340 проверки в обекти с обществено предназначение, 127 проверки във връзка със стоки и дейности със значение за здравето, издадени са 49 предписания и 4 заповеди.
         - Във връзка с писмо на МЗ с Вх. №13-117/10.02.2016 г. на РЗИ – Велико Търново относно получена нотификация №А12/0126/16 – Teeth Whitening Gel (Cosmetic teeth whitening gel, Избелващ гел за зъби), марка Pearlsmile, номер на модела Lot № - 1421901, нотифицираща страна - Малта, страна на произход – Германия, производител – Pearlsmile GmbH, Dusseldorf, износител и вносител – неизвестни, дистрибутор – Pearl Smile (Malta) ltd, 14, Huntington Court, Triq Alfred Gauci, St. Julians, Малта по Системата за бърз обмен на информация (GRAS - RAPEX) за периода 12-19 февруари 2016 г. служители на РЗИ – Велико Търново извършиха общо 19 проверки, където е възможно тяхното съхранението и предлагането и - в магазини за промишлени стоки, в магазини и щандове за козметични продукти.
         При извършените проверки не се установи наличие на търсената опасната стока.
         През месец февруари са изследвани води от 37 населени места. Отклонения са установени по показателя нитрати, както следва:
         - с. Никюп (52,22 mg/l);
         - с. Вързулица (68,46 mg/l);
         - с. Страхилово (54,22 mg/l);
         - „Консорциум Агробизнес” АД, с. Поликраище.
         Към 29.02.2016 г. в областта няма населени места с режимно водоподаване.

         През месец януари 2016 г. от дирекция „Обществено здраве” (отдел „Държавен здравен контрол”) са извършени 39 проверки в обекти с обществено предназначение, 12 проверки във връзка със стоки и дейности със значение за здравето и са издадени 3 предписания.
         През месец януари са изследвани води от 3 населени места. Отлонение е установено по показателя нитрати в с. Алеково (57,34 mg/l).
         Към 31.01.2016 г. в областта няма населени места с режимно водоподаване.




ИНФОРМАЦИЯ
ЗА ГОТОВНОСТТА НА УЧЕБНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЛАСТ ВЕЛИКО ТЪРНОВО ЗА НОВАТА УЧЕБНА 2016/2017 ГОДИНА

         През периода 01 - 12.09.2016 г., по предварително уточнен с общинските администрации план-график, бяха извършени съвместни проверки във всички 92 учебни заведения в 10-те общини на областта с цел оценка на готовността им за учебната година и по изпълнението на издадените 33 предписания за привеждане в съответствие със здравните изисквания.
         Общата оценка е, че подготовката за учебната година в училищата е приключила и същите са в добро състояние.
         Към 13.09.2016 г. са изпълнени 24 от издадените предписания. Останалите 9 предписания са изпълнени частично, като от директорите на съответните училища са постъпили молби за удължаване на срока на изпълнението им, за които РЗИ – Велико Търново е дало съгласието си (СУ „Владимир Комаров” – гр. Велико Търново, ПГ по туризъм „Д-р В. Берон” – гр. Велико Търново, ПМГ „Васил Друмев” – гр. Велико Търново, ОУ „Н. Рилски” – гр. Килифарево, община Велико Търново, СУ „Ив. Момчилов” – гр. Елена, НУ „Н. Козлев” – гр. Лясковец, ГЛПИ „Ат. Буров” – гр. Горна Оряховица, ПГАТ „Ц. Церковски” – гр. Павликени, ОУ „Б. Киро” – гр. Бяла Черква, община Павликени). Предписаните мероприятия се отнасят за ремонтни дейности, изискващи по-големи инвестиции (подмяна на дограми, пребоядисване на стени и тавани в класните стаи, коридори и физкултурни салони, основен ремонт на санитарни възли, подмяна на учебна мебел, изграждане на нови ел. инсталации с цел осигуряване на луминесцентно осветление, подмяна на отоплителни инсталации и други).
         В 4 учебни заведения на областта: ППМГ „В. Друмев” – гр. Велико Търново, ОУ „Н. Рилски” – гр. Килифарево, СУ „Ц. Церковски” – гр. Полски Тръмбеш и ОУ „Б. Киро” – гр. Бяла Черква, община Павликени ще продължи извършването на ремонтни дейности и след началото на учебната година (съответно подмяна на осветителни тела в класни стаи и коридори, осигуряване на луминесцентно осветление, ремонт на кухненски блок, частичен ремонт на физкултурен салон). Директорите на училищата са създали необходимата организация за недопускане на пряк риск за живота и здравето на учениците и нарушаване на нормалното протичане на учебния процес.
         На 15 септември 2016 година всички училища на територията на област Велико Търново ще започнат новата учебна година.
         РЗИ – Велико Търново ще продължи да осъществява систематичен и насочен здравен контрол в учебните заведения на областта, в т. ч. и по изпълнението на предписаните мероприятия.

(публикувано на 14.09.2016 г.)




Информация за доброволно изтегляне от пазара

         Фирма Clorox доброволно оттегля от пазара Liquid Plumr® Pro-Strength Urgent Clear®, препарат за отпушване на канали, произведен на или преди 21 март 2016 г.




ИНФОРМАЦИЯ ЗА ГОТОВНОСТТА НА ОТКРИТИТЕ ПЛУВНИ БАСЕЙНИ ЗА ЛЕТНИЯ СЕЗОН на 2016 година, към 30 юни

         В регистъра на обектите с обществено предназначение, контролирани от РЗИ-Велико Търново са вписани общо 60 плувни басейни, от които 43 открити и 17 закрити. Във връзка с настъпването на лятото и началото на сезона за къпане, през месец юни е връчено предписание на 43 фирми, които експлоатират открити плувни басейни. Предписанието включва както мерки, свързани с осигуряването на хигиенен и противоепидемичен режим в обектите, така и с контрола върху качествата на водата в басейните, а именно:
         1. Извършване на подготовка на обектите за сезона, съгласно изискванията на Инструкция 34 за хигиената на спортните обекти и екипировка (обн. ДВ, бр. 82/1975 г.), включваща: привеждане в изправност на инсталациите, ремонт на съблекални, душови помещения и санитарни възли, осигуряване на достатъчно на брой съдове за събиране на твърдите отпадъци; снабдяване с необходимото количество препарати за извършване на профилактични дезинфекции, както и за обеззаразяване на водата в басейна;
         2. Изисквания, които трябва да се спазват през периода на експлоатация на басейните:
         • биоцидът, използван за дезинфекция на водата в плувния басейн, да се прилага в съответствие с условията на издаденото разрешение на Министерството на здравеопазването за осигуряване във водата на басейна на остатъчен свободен хлор 0,2 - 0,5 мг/л и остатъчен сумарен хлор 0,2 - 0,6 мг/л.
         • водата да се използва за срока, посочен в техническия паспорт на пречиствателните съоръжения;
         • водата да се сменя всяка седмица, ако към басейна няма пречиствателни съоръжения или същите са неизправни;
         ведомствата, експлоатиращи басейните да организират контрол върху качествата на водата в басейна в акредитирана лаборатория, съгласно чл. 33 (4) от Инструкция 34 по следните показатели:
         - остатъчен свободен хлор и активна реакция – ежедневно, като резултатите се вписват в дневник и предоставят на контролните органи при поискване
         - ешерихия колититър, общ колититър и микробно число – не по-малко от два пъти месечно, като протоколите от изпитването се съхраняват в обекта и предоставят на контролните органи при поискване;
         - ешерихия колититър, общ колититър, микробно число, стафилококов титър и ентерококов титър, амоняк, нитрити, желязо и манган – в случай на установено несъответствие на качество на водата по посочените микробиологични показатели. Предприетите действия и резултатите от ведомствения контрол (стойности на рН и остатъчен свободен хлор) да се вписват в дневника за ежедневен контрол, който се представя на контролните органи при поискване;
         - ешерихия коли титър и микробно число и в случай на лоши резултати от ежедневния контрол – по показателите: активна реакция, перманганатна окисляемост, амоняк, нитрити, желязо, манган, стафилококов титър и ентерококов титър;
         • използваните биоциди да бъдат снабдени с етикети и информационни листи за безопасност.
         • санитарните възли, съблекалните и душовите помещения да се почистват и дезинфекцират минимум два пъти дневно.
         Същите изисквания се прилагат към басейни - част от зони за отдих и рекреация (хотели, ваканционни селища и пр.), използвани за къпане от гостите им, които следва да бъдат включени в публичния регистър на обектите с обществено предназначение, контролирани от РЗИ. Във връзка с това, обръщаме внимание на всички ръководители на фирми, че съгласно чл.36 (1) от Закона за здравето всеки, който открие обект с обществено предназначение, е длъжен да уведоми за това съответната РЗИ по местонахождението на обекта не по-късно от деня на започването на дейността.
         След изпълнение на предписаните мероприятия по т.1 фирмите, експлоатиращи откритите плувни басейни следваше да уведомят РЗИ – Велико Търново за извършване на проверка и вземане на проби води преди въвеждане на обектите в сезонна експлоатация.
         През месец юни бяха проверени всички открити плувни басейни, заявили готовност за експлоатация, относно изпълнение на предписаните мероприятия и бяха взети проби от водата за микробиологичен и химичен анализи. Освен това, обектите, намиращи се на територията на община Велико Търново, бяха проверени и от комисия, включваща представители на общината, РПУ, БЧК и РЗИ.
         Резултатите от извършените 48 проверки и изследванията на 30 проби по микробиологичен и химичен анализ на водите от басейните показват, че от 43 регистрирани открити плувни басейни през сезона ще работят 42.
         Към 30.06.2016 г. на територията на област Велико Търново функционират 33 открити плувни басейни, а в 9 басейна продължава подготовката за сезона.

(публикувано на 01.07.2016 г.)




График за работа на 28.03.2016 г. на дежурни кабинети за обслужване за задължително здравноосигурени лица в случаите, когато избраните от тях лечебни заведения/лекари за първична извънболнична медицинска помощ са в невъзможност да осигурят обслужването им

       На основание т. 3 от Заповед на министъра на здравеопазването №РД-01-89/25.03.2016 г., във връзка с необходимостта от гарантиране здравето на българските граждани и непрекъснатостта на диагностично-лечебния процес в извънболничната и болнична помощ, РЗИ- Велико Търново обявява следния график на дежурните кабинети в област В. Търново на 28.03.2016 г.

       1. Велико Търново, ул. „Марно поле“ 21 – кабинети 203, 206, 112 от 8:00 до 13:00 часа и кабинет 117 от 13:00 до 18:00 часа
       2. Горна Оряховица, ДКЦ I (В МБАЛ Г. Оряховица) - от 8:00 до 18:00 часа
       3. Павликени – дежурен кабинет в МЦ „Медиана“ - от 8:00 до 19:00 часа
       4. Свищов – протест на работните места.